Jaka jest różnica między wynagrodzeniem netto a wynagrodzeniem brutto?

Podstawowa informacja, jaka jest zawierana na umowie między pracownikiem a pracodawcą to kwota wynagrodzenia. Tutaj ważna jest znajomość terminu wynagrodzenie netto i wynagrodzenie brutto. Czym są wymienione kwoty i jaka jest różnica między nimi? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Wynagrodzenie netto a brutto – jaka jest różnica ?

kalkulator wynagrodzeń

Kwota, która jest podawana na umowie o pracę to zazwyczaj kwota brutto. Wynagrodzenie brutto to całość wynagrodzenia, które zostanie pomniejszone o należne świadczenia publicznoprawne, czyli podatek dochodowy oraz składki ZUS. Dopiero po odjęciu obowiązkowych świadczeń od kwoty wynagrodzenia brutto powstaje kwota netto. Wynagrodzenie netto to rzeczywiste wynagrodzenie, które pracownik otrzyma za wykonaną pracę. Potocznie mówi się, że wynagrodzenie netto to środki pieniężne, które dostaje się “na rękę”. Wysokość składek, którymi obciążone jest wynagrodzenie, jest uzależnione od typu umowy i wysokości wynagrodzenia.

Wynagrodzenie netto i brutto w przypadku umowy o pracę  

Podstawową różnicą między wynagrodzeniem netto a brutto w momencie podpisania umowy o pracę są składki odprowadzane do ZUS:

  • emerytalne
  • rentowe
  • chorobowe

Dodatkowo do składek zaliczamy również te odprowadzane do Narodowego Funduszu Zdrowia, mowa o ubezpieczeniu zdrowotnym oraz zaliczka na podatek dochodowy. 

Szukasz sposobu na obliczenie kwoty netto z wynagrodzenia brutto? Sprawdź kalkulator wynagrodzeń, który w szybki sposób wyliczy.