Franczyza – jakie są korzyści i zagrożenia?

Sporą popularnością cieszy się ostatnio franczyza, czyli prowadzenie działalności pod szyldem cudzej marki. Współpraca taka charakteryzuje się przede wszystkim działaniem zgodnie z koncepcją franczyzodawcy. Na czym dokładnie polega franczyza? Jakie są jej wady i zalety?

W okresie obowiązywania umowy franczyzowej przedsiębiorca jest upoważniony do korzystania z nazwy handlowej franczyzodawcy, a także jego znaku towarowego lub usługowego. Wykorzystywana jest też wówczas metoda prowadzenia działalności, prawa własności intelektualnej i przemysłowej oraz wiedza techniczna. Umowa franczyzy nie została określona w Kodeksie cywilnym, więc zawierające ją strony mogą uwzględnić warunki według własnego uznania – należy jednak pamiętać, aby nie naruszały one ustawy oraz zasad współżycia społecznego.

Franczyza – jakie są korzyści?

Dla wielu przedsiębiorców zawarcie umowy franczyzy jest łatwiejszym rozwiązaniem niż zakładanie własnej firmy. Osoby decydujące się na taki system już na starcie otrzymują niezbędne technologie, a także możliwość korzystania z wiedzy franczyzodawcy. Pozwala to też na łatwe pozyskiwanie klientów marki oraz stosowanie sprawdzonych procedur. Ponadto franczyzobiorca nie musi budować własnej sieci dostawców i kontrahentów.

Jakie zagrożenia niesie za sobą franczyza?

Decydując się na zawarcie umowy franczyzowej, należy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń – franczyzobiorca nie ma pełnej swobody w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca taki musi stosować strategię narzuconą przez franczyzodawcę oraz podlega jego kontroli. Powinien także zdawać sobie sprawę z konieczności wykonania na rzecz franczyzodawcy jednorazowej opłaty na początku współpracy oraz odprowadzania części zysku podczas prowadzenia franczyzy.

Zobacz też:

rozwiązanie umowy na czas określony

rozwiązanie umowy zlecenia

dzień wolny za święto

rozliczenie delegacji krajowej